Kotva
Zřizovatel

 
 
Aktuality
Úspěch žáků v mezinárodní gastronomické soutěži
24.1.2018

Na mezinárodním mistrovství ČR Gastro Junior Brno BIDFOOD CUP 2018 (18.-21.1.18) obsadila žákyně oboru Cukrář vynikající 2. místo a žák oboru Kuchař pěkné bronzové bodové pásmo. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Erban, ZŘ    

Dobrá škola Ústeckého kraje 2016/2017
9.11.2017

V soutěži Dobrá škola 2016/2017 obsadila naše škola výborné 4. místo mezi všemi středními odbornými školami Ústeckého kraje. Hodnotí se výsledky v soutěžích, výsledky ve vzdělávání, spolupráce s VŠ, zaměstnavateli a sociálními partnery, zajištění vzdělávacích kurzů a exkurzí, projektová činnost a ekonomika školy. Soutěž vyhlašuje zřizovatel škol - Krajský úřad ÚK.                      Mgr. Pavel Caitaml, ředitel školy

Exkurze do výroby olejů
27.3.2017

Více v sekci O škole - Akce školy - Exkurze

Srdce na talíři 2017
27.3.2017

Celostátní soutěž žáků oboru Stravovací a ubytovací služby. Více v sekci O škole - Akce školy - Soutěže

 
 
Bakaláři

 
 
Mapa webu
A
A
A

Poznáváme Míšeň

Vloženo: 14.12.2016 | Autor: Prochazka | Zobrazeno: 410x | Zatím neupraveno
Dovolte, abychom vám podali zprávu o školní exkurzi do adventní Míšně, která proběhla 7. prosince 2016. Míšeň je město v německé spolkové zemi Sasko, rozkládající se na Labi, 25 km severozápadně od centra Drážďan.

Město je proslulé míšeňským porcelánem který se zde začal vyrábět v manufaktuře roku 1710 jako první porcelán v Evropě. Míšeň spadá do metropolitní oblasti Drážďan. Je to nejbližší velké město nedaleko severočeské metropole. A právě proto jsme našim studentům nabídli exkurzi do Porcelánové manufaktury a návštěvu vánočně vyzdobeného centra s tradičními trhy.

Naše exkurze začala v centru manufaktury, kde jsme se ocitli mezi množstvím různých porcelánových předmětů. V muzeu panují přísná bezpečnostní pravidla, a tak všechna zavazadla a kabáty musely do šatny. Procházeli jsme nádhernými prostory, plně osvětlenými a vánočně vyzdobenými, kde v nablýskaných vitrínách byly porcelánové skvosty. U některých byla pro nás šokující cena výrobků. Exkurze byla zahájena promítnutím filmu o historii porcelánky. V následujících pracovních expozicích jsme zhlédli nesmírně precizní zručnost tzv. formířů, bosířek, malířů na glazuru a pod glazuru. Byli jsme svědky dokonalé rukodělné výroby, tak charakteristické pro jedinečnost míšeňského porcelánu. V druhé části exkurze jsme si prohlédli muzejní sbírku porcelánu od nejstarších dob po současnost. Ohromily nás sošky různých historických postav, sošky zvířat i v reálné velikosti, druhy vzorů porcelánu, vytvořené pro evropské a světové osobnosti přes Japonsko, Čínu, USA, Anglii, atd. Studenty nejvíce zaujaly obrovské vázy, sochy bílých medvědů, postavy svatých, japonského císaře, jídelní servisy pro vídeňskou šlechtu, či anglickou královnu. A víte, podle čeho se pozná pravý míšeňský porcelán? Jsou to různé variace stylu mečů. Jde o jednu z nejstarších známých značek porcelánu v Evropě. Všichni určitě znáte tzv. „cibulák“, ten se vyrábí již tři století. Jde o vzor z roku 1739. Získal obrovskou popularitu a byl zkopírován více než 60 výrobními místy (včetně českých porcelánek). Po ukončení prohlídky Státní porcelánové manufaktury jsme prošli částí města do historického centra. Na malém náměstí se konaly místní adventní trhy. Všichni si našli svůj oblíbený stánek s pochutinami a dárky. Z místního kostela se ozývala zvonkohra a z adventních oken staré radnice na nás zhlížely vánoční motivy.

Nastal čas odjezdu. Na tvářích žáků jsou úsměvy, poslední fotečky a s plnými dojmy se odebíráme k autobusu. Po cestě si všichni pochvalují povedený zájezd, za který patří velké díky firmě KS Kolbenschmidt v Trmicích, která nám na tuto akci poskytla dotaci. Touto cestou děkujeme i řediteli naší školy SŠ a ZŠ Ústí nad Labem, Keplerova 7, Mgr. Pavlu Caitamlovi a paní učitelce německého jazyka Mgr. Jaroslavě Formánkové, která akci připravila a zorganizovala jako vždy na výbornou. Díky patří i CK Trysk za vzorné služby a našim studentům za chování a zodpovědný přístup.

 

Zapsala: Jindra Caitamlová