Kotva

Muzeum čokolády

Pro zpestření teoretické výuky a hlavně rozšíření si obzorů vyrazili v pátek 25. 10. 2019 žáci 2. ročníku oboru Cukrář d...
Více informací
Zřizovatel

Aktuality
Talent školy 2019
6.12.2019

Talent školy 2019

Bakaláři

Mapa webu

Jižní Morava

Vloženo: 1.5.2019 | Autor: Prochazka | Zobrazeno: 189x
Rok se s rokem sešel a naši žáci opět vyrazili na již tradiční třídenní exkurzi po krásách jižní Moravy. Je středa 24. dubna a náš autobus vyráží směr Slavkov u Brna. Kdo by chtěl odhadovat vzdálenost, průjezd Prahou a po D1, tak vězte, že je to 316 km, které jsme ujeli za 5 a půl hodiny. Tradičně hlavní město nám dělalo vrásky na čele.

Ale už jsme tu! Slavkov u Brna je město v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, 20 km východně od Brna na řece Litava. Je známý především bitvou u Slavkova, která se v roce 1805 odehrála několik kilometrů západně od města. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou, přilehlá oblast Slavkovského bojiště je krajinnou památkovou zónou.

Bitva u Slavkova, známá též jako bitva tří císařů se odehrála 2. 12. 1805 zhruba mezi vesnicemi Telnice a Tvarožná nedaleko Slavkova u Brna. Francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem zde drtivě porazila vojsko III. koalice, kterou zastupovali vojáci Ruského impéria v čele s carem Alexandrem I. a generálem M. I. Kutuzovem a oddíly Rakouského císařství pod vrchním velením císaře Františka I. Zde jsme si prohlédli interaktivní expozici a Mohylu míru, která je prvním mírovým památníkem v Evropě. Historicky je spojena s bitvou u Slavkova a stojí na Prackém kopci asi kilometr jižně od obce Prace, v místě rozhodujícího vítězství Francouzů nad Rusy a Rakušany. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Další zastávkou první dne bylo Rajhradské vinařství. Výroba vína v Rajhradě navazuje na staleté tradice rajhradského benediktinského kláštera a jeho produkci klášterních vín. Klášter sám byl založen již v roce 1048 a jeden z vinných sklepů, vybudovaný v letech 1690 až 1692, slouží pro výrobu vín dodnes. V areálu najdete vlastní vinotéku, v rozsáhlých sklepích nejen vína, ale i posezení s krbem. Ochutnávka vín v historických klášterních sklepích je jedinečným zážitkem. I my se stali na chvíli degustátory. Není třeba zmiňovat, že vedle vín současné produkce skrývají rajhradské sklepy i vína archivní pro milovníky opravdu kvalitních vín. Sám majitel Marek Javora nás seznámil s místní výrobní technologií, která zahrnuje jak klasickou výrobu v dubových sudech, tak tu nejmodernější výrobu v nerezových nádobách s řízeným kvašením.

A znaveni po celodenním cestování jsme dorazili do oázy klidu, penzionu U Kamenného kola, v Adamově nedaleko Brna. Rychlé ubytování, teplá večeře a zasloužený relax uprostřed přírody. A tady se tak trochu zastavil čas.

Druhý den nás ale probudilo slunce s modrou oblohou. Po snídani jedeme směrem na sever od Brna k jeskyním Moravského krasu. Naším cílem je Punkevní jeskyně a propast Macocha. Obě patří k nejnavštěvovanějším lokalitám České republiky. Prohlédli jsme si přes kilometr atraktivního podzemního okruhu a 138 m hlubokou Macochu. Následovala plavba po podzemní řece Punkva, kde jsme si cestou prohlédli Masarykův dóm s překrásnou krápníkovou výzdobou. To byl opravdu zážitek! Cesta zpět na parkoviště vedla pro unavené lanovkou, pro sportovce a bázlivé žákyně asi 2 km výšlapem.

Po občerstvení, doplnění tekutin a koupi suvenýrů odjíždíme do moravské metropole Brna. Brno je statutární město, počtem obyvatel i rozlohou druhé největší město v České republice. Město leží na soutoku řek Svratky a Svitavy.

Zde jsme navštívili hrad Špilberk, v hantecu Špilas, hrad a pevnost tvořící dominantu města. Atraktivní průvodkyně nás provedla celým areálem. Hrad se nachází na vrcholu stejnojmenného kopce. Byl založen ve druhé polovině 13. století. Z předního královského hradu na Moravě, vystavěného v gotickém slohu, se ve druhé polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost, která byla několikrát bez úspěchu obléhána. Její kasematy byly na konci 18. století upraveny na obávanou věznici.

Po prohlídce jsme dojeli do centra města na náměstí Svobody. Zde se nachází brněnský orloj, což je černá kamenná plastika ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř, vypouštějící každý den v 11.00 hodin kuličku. V přilehlých kavárnách a restauracích jsme ochutnali místní speciality, limonády a zmrzliny.

Do Adamova přijíždíme kolem 19. hodiny. Úkolem číslo 1 je nasbírat dříví v okolním lese na večerní táborák, úkolem číslo 2 večeře, a poté příprava na odjezd. Večer se moc povedl. Opékání špekáčků, posezení s partou, tajemná příroda kolem nás a jarní kilometry v nohou nás zahnaly do postelí kolem 23. hodiny.

Budíček zazvonil v 7.00 hodin. Snídaně, úklid pokojů, rozloučení a jedeme směr Ústí nad Labem. Páteční exkurzi jsme zakončili návštěvou Telče, města v okrese Jihlava v kraji Vysočina. Historické jádro Telče je cennou městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Náměstí Zachariáše z Hradce je unikátní. Celé jsme ho prošli a fotili a fotili. Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Prohlídkou zámku a výbornou zmrzlinou na zpáteční cestě k autobusu jsme zakončili naše třídenní putování po České republice.

Do Trmic přijíždíme po dlouhé cestě v 18 hodin unaveni, ale spokojeni. Krásná příroda, mnoho památek, milí lidé, dobré jídlo a skvělá parta nám dodají energii a sílu dojít do cíle, a tím je konec školního roku.

Po cestě si všichni pochvalovali povedený zájezd, na který nám přispěli Obecní úřad Trmice a starostka města Mgr. Jana Oubrechtové i vedení školy SŠ a ZŠ Ústí nad Labem, Keplerova 7, Mgr. Pavel Caitaml. Poděkování patří nejen jim, ale i pedagogickému dohledu, „ředitelce exkurze“ paní učitelce Mgr. J.Formánkové, Mgr. Jindře Caitamlové a panu zástupci ředitele Mgr. Jirkovi Procházkovi. Chvála směřuje i k panu učiteli - řidiči autobusu Janu Málkovi, který s přehledem zvládal všechny dopravní situace, a to obdivuhodně.


zapsala Mgr. Jindra Caitamlová